Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poprvé se reprezentační družstvo ČR zúčastnilo mezinárodní soutěže v požárním sportu v roce 1968. Soutěž se konala v Leningradě a již zde získali naši hasiči stříbrné medaile v požárním útoku. Tehdy nás reprezentovalo narychlo secvičené družstvo z Prahy.Obrazek

V roce 1969 v Rumunsku a v roce 1970 v Polsku nás reprezentovali hasiči brněnští, kteří již byli mnohem lépe připraveni. Získali pro naši republiku 2 první místa v požárním útoku, bronz v celkovém hodnocení družstev a 4. místo ve štafetě na 4 x 100 m.

Rok 1970 byl vůbec pro požární sport rokem přelomovým. V tomto roce bylo rozhodnuto zavést požární sport jako součást odborné přípravy pro hasiče v celé bývalé ČSSR.

První pokus o celostátní soutěž v požárním sportu se uskutečnil ještě v roce 1970 v Ostravě. Zde se projevily všechny neduhy nově vznikajícího sportovního odvětví. Zejména nejednotný výklad pravidel a směrnic, chyběl kvalifikovaný tým rozhodčích, četné narychlo zhotovené překážky nevyhovovaly technickým požadavkům. Chyběly i zkušenosti s pořádáním a organizací tak náročné soutěže.

ObrazekV roce 1971 v Trenčíně již byla většina ostravských chyb a nedostatků odstraněna. Další mistrovství republiky se konalo v roce 1972 ve Frýdku-Místku a od této doby se stalo pravidlem každoroční střídání celorepublikových soutěží v Čechách a na Slovensku. Těmto soutěžím předcházely soutěže národní ze kterých postupovalo vždy 6 družstev. Výcvik hasičů v požárním sportu se stal systematickou záležitostí. Stoupaly i výkony sportovců. Např. Ivan Trojan z Třebíče dosáhl v roce 1989 ve Varšavě na soutěži CTIF v disciplíně běh na 100 m. s překážkami vynikajícího času 16.31 s.


Po roce 1990 došlo k poklesu zájmu o požární sport a k určité stagnaci. Příčin byla celá řada – od celkové politické situace ve světě po rozpadu východního bloku – až po místní a lokální zájmy v jednotlivých regionech u nás. Jenom některým jednotkám hasičů se podařilo udržet sportovní výkony na dobré úrovni a to platilo zejména o dobrovolných hasičích. Nemalou zásluhu na tom měla občanská sdružení působící v oblasti požární ochrany, zejména Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, která rozvíjela požární sport především mezi mládeží.

Jaká je situace v požárním sportu dnes? V roce 2004 byla vydána závazná Pravidla požárního sportu. Požární sport se stal součástí speciální tělesné přípravy příslušníků hasičských záchranných sborů krajů a zaměstnanců hasičských záchranných sborů podniků. Každoročním vyvrcholením je mistrovství ČR v požárním sportu družstev HZS ČR a mistrovství ČR družstev SDH obcí, kde právo účasti soutěžící získávají v postupových kolech a do mistrovství se kvalifikují nejlepší družstva i jednotlivci.

 

Obrazek

 

 

Obrazek